E-MATERIJALI

E-materijali su materijali u elektroničkom obliku. U nastavku su navedeni elektronički časopisi, elektroničke knjige... Nadamo se da ćete pronaći nešto zanimljivo i korisno za sebe. Klikom na poveznicu pokrenut će Vam se navedena stranica!

SADRŽAJ:

• ELEKTRONIČKI ČASOPISI
  • ELEKTRONIČKE KNJIGE
  • E-PRIRUČNA GRAĐA

ELEKTRONIČKI ČASOPISI

Drvo znanja - enciklopedijski časopis za mlade

Edupoint - časopis za poticanje informacijske pismenosti

BUG - informatički časopis

Hrvatski časopis za odgoj i obrazovanje - međunarodni recenzirani časopis otvoren znanstvenicima iz svih polja edukacije i srodnih znanosti

Matka - časopis s temama iz područja matematike

Meridijani - časopis s temama iz područja geografije

Priroda - mjesečnik za popularizaciju prirodnih znanosti i ekologije

Školske novine - tjednik za odgoj i obrazovanje

Portal znanstvenih časopisa RH (Hrčak) je centralni portal koji na jednom mjestu okuplja hrvatske znanstvene i stručne časopise koji nude otvoreni pristup svojim radovima ili minimalno bibliografskim podacima i sažecima svojih radova.

ELEKTRONIČKE KNJIGE

Lektire na internetu - oko 300 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja, kao što su zvučni zapisi i video materijali. Za dostup eLektirama potrebno je imati aktivan elektronički identitet (korisničku oznaku) u AAI@EduHR sustavu. Učenici i učitelji je mogu dobiti u informatičkom kabinetu.

Popis dostupne eLektire po razredima

E-PRIRUČNA GRAĐA

ENCIKLOPEDIJE NA INTERNETU

Hrvatska enciklopedija - temelji se na knjižnom (tiskanom) izdanju koje je objavljeno u 11 svezaka od 1999. do 2009. godine, na ukupno 9272 stranice velikog enciklopedijskog formata. Opća je enciklopedija jer sažima i usustavljuje ukupno znanje, a nacionalna je ne samo po nazivu i jeziku kojim je napisana nego i po tome što potpunije i opsežnije od drugih svjetskih općih enciklopedija predočuje činjenice o Hrvatskoj, njezino naslijeđe i dostignuća, povijest i suvremenost.

Proleksis enciklopedija - prva hrvatska opća i nacionalna enciklopedija u elektroničkom izdanju; besplatno dostupna članovima Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet (podatke tražiti u informatičkoj učionici)

Enciklopedija Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža

Encyclopedia Britannica Online  (na engleskom jeziku)

Encyclopedia.com - besplatan pristup; sadrži više od 50 000 natuknica (na engleskom jeziku)

Visual Arts Encyclopedia

Art cyclopedia - popis online muzeja i arhiva slika - saznajte gdje možete pogledati na mreži radova više od 8000 različitih likovnih umjetnika

LEKSIKONI NA INTERNETU

Hrvatski obiteljski leksikon - univerzalan je tip leksikografskoga djela namijenjena najširem krugu korisnika. Iz nepregledne količine znanja i informacija izdvaja i obrađuje ono što najviše odgovara potrebama modernoga čovjeka.

Hrvatski biografski leksikon - opsežno je i cjelovito biografsko i bibliografsko leksikografsko izdanje. Sadržava iscrpne životopise Hrvata koji su ostavili znatan trag u svojoj zemlji i svijetu, životopise pripadnika drugih naroda koji su sudjelovali u javnom životu hrvatskih zemalja, opis okolnosti u kojima su stvarali te očitovanja o njihovu djelu.

Filmski leksikon - vješto je napisan pojmovnik i osobnik svijeta filma. Nastao je u duhu Filmske enciklopedije, u odnosu na koju je obogaćen obradom pojedinačnih filmskih djela.

PRAVOPIS

Hrvatski pravopis - izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

RJEČNICI

Hrvatski jezični portal - zajednički projekt Novog Libera i Srca. Većini riječi u bazi pridodani su izvedeni oblici, tj. gramatička razrada. Sadrži preko 100 000 osnovnih riječi.

JEDNOJEZIČNI RJEČNICI

Dictionary.com - engleski jezik; prevoditelj više jezika

OneLook Dictionary - više od 900 općih i specijalnih rječnika

DVOJEZIČNI RJEČNICI

hrvatsko-englesko rječnik

englesko-hrvatski rječnik

njemačko-hrvatski rječnik

VIŠEJEZIČNI RJEČNICI

EU-dictionary - zastupljeni jezici: engleski, njemački, talijanski, španjolski, francuski, nizozemski, švedski, finski, japanski, latinski

Logos dictionary - zastupljena 22 jezika, citati, online knjižnica, te dječja knjižnica u kojoj su dostupne priče popraćene audio zapisom.

INFORMATIČKI RJEČNIK

Megabajt - besplatni online informatički rječnik na hrvatskom jeziku

ATLASI

Google Earth

Google Maps

Atlas

PRIRUČNICI

Sigurnost na Internetu

Zaštitite privatnost na Facebooku - U brošuri Nacionalnog CERT-a pod nazivom saznajte sve informacije vezane uz izlaganje opasnostima prilikom postavljanja osobnih podataka i sadržaja na najpopularniju društvenu mrežu te kako podesiti svoj profil na Facebooku tako da čuva privatnost vaših osobnih podataka, fotografija i kontakata.

„Netiquette“ i E-bonton - Kako se „ponašati“ u „novom“, virtualnom svijetu? Koja su pravila lijepog on-line ponašanja? Odgovore na brojna pitanja o bontonu na internetu potražite na ovim mrežnim stranicama.

Priručnik za učenje i poučavanje (za učenike)

Jelovnik za ozujak 2024.pdf

« Lipanj 2022 »