2019-12-09 16:59:08

Izvanučionička nastava

Dana 22. 11. 2019. likovnjaci, tehnička grupa i modelari posjetili su Etnografski muzej i Umjetnički paviljon u Zagrebu.

      U Etnografskom muzeju upoznali su vrijednu zbirku predmeta koji pripadaju narodnoj kulturi svijeta: Južna Amerika, Afrika, Azija, Australija, Melanezija i Polinezija. Zastupljeni su brojni odjevni predmeti, pokućstvo, oružje, oruđe, uporabni predmeti, nakit, glazbala i predmeti religijske namjene. Predmeti su izrađeni od najrazličitijih materijala: drva, metala, kože, papira, bjelokosti, tvari biljnoga podrijetla i drugog. Kroz  izložbu u istom muzeju „Kapa dolje!“ učenici su mogli vidjeti i čuti priču o (ne)pokrivanju glave, o duhu vremena i doživljaju koji nosimo pod pokrivalima za glavu. Kroz zanimljive priče otkrivana su značenja oglavlja u različitim kulturama te svijest o kulturnoj i vjerskoj raznolikosti. Na kraju su kratko prošli zbirku naše narodne baštine koja je bogata raznim predmetima. Etnografski muzej nudi veliko bogatstvo koje zahtijeva puno posjeta.

      Umjetnički paviljon priredio je izložbu „Magija skulpturalnog pokreta“, velikog američkog kipara 20 st. Alexandra Caldera. Izložba predstavlja Calderove mobile i stabile. To su skulpture koje se gibaju pod utjecajem strujanja zraka. One su potpuno ili djelomično apstraktne. To znači da ne prikazuju poznate oblike iz vidljivog svijeta, ali neobični oblici stvaraju asocijacije na neke poznate predmete. Skulpture su vrlo vesele, obojane osnovnim bojama i djeluju vrlo lagano, iako su u stvarnosti vrlo teške. Izložene su i njegove slike u tehnici gvaša. Slike povezuju njegovo slikarstvo i kiparstvo kroz motive iz prirode i svemira, nebeska tijela, Sunce, Mjesec, zvijezde.

       Nadamo se kako će izložbe poslužiti kao inspiracija za daljnji stvaralački rad.

                                                                            Zvjezdana Mihalke

 

 

 

 

 

 

                                                                                              


Osnovna škola Zvonimira Franka Kutina